Günaydın

Yeni bir güne Günaydın…

1-Ünl. İyi sabahlar anlamında selamlama sözü.

2- alay.Yeni mi farkına vardın?”

Türk Dil Kurumu

Tanımlarımı gözden geçirmek istedim bugün… “Günaydın”ın Türk Dil Kurumu’ndaki tanımıyla başladım. İkinci tanım benim çok ilgimi çekti, “Yeni mi farkına vardın?” Ailemize, arkadaşlarımıza, iletişim kurduğumuz herkese “günaydın” deriz. Söylediğimiz kelimeleri ezberlerin dışında hissederek söylesek neler olur acaba? Bir Alman Atasözü “Gülmek hayatın şekeridir.” der, kelimelerimizi bir de şekerle tatlandırsak bugün nasıl aydınlanır hepimize…

Bugünü tatlandırmak adına, günü beraber yaşadığımızı düşünsek rutin yaşanmışlıkları bir yere bırakıp yeni güne yeni heyecanlar katmak istesek neler yapardık? Ben bugün çevremdeki her şeye dışardan ve gülümseyerek bakmayı tercih ediyorum. Önyargılarımı, öfkelerimi ve kişilere verdiğim tüm tanımlarımı bir yere koyup bugünü ve kişilere yeni bir bakış açısıyla bakalım mı? Siz de bana katılmak ister misiniz?

Her gün olduğu gibi sabah yürüyüşümü yaparken, köpeğini gezdiren asık suratlı komşumla sabah karşılaştım. Günaydınıma bir gülümse de ekleyerek tatlandırdım. Onun da benimle ilgili yargıları varmış ki o da değişti birden, merhabayla ödüllendirdi… Yarın sabah için bir kahve sözü almak bu günümün ödülü oldu.

Yaşamımızdaki en önemli yeri olan çocukluğumuzu canlandırmak için, çocukluk arkadaşlarımla zaman zaman görüşürüm. Bugün onlarla görüşmek üzere evden çıktım. Trafikte müziğimi açıp sakin ve rahat bir yolculuk yapmalıyım dedim. Bu kadar sabırlı olabilir miyim diye düşünürken, korna sesleri sakinliğimi bozdu. Gürültü kirliliği dediğim sese karşı farklı olmak adına gülümseyerek acelesi olan araca yol verip, düşüncelerimi değiştirip, bugüne devam ettim.

Eve dönerken düşündüm, ezberletilmiş düşünceler belki de duygularla devam ediyoruz yaşama, farklılık ve değişim çok zor geliyor çünkü herkes gibi bakmak öğretilmiş bizlere…

Bir pencere düşünün o pencerenin önündeki kişilerin gördükleri ve anlattıklarına dâhil olmak kolay olandır. Bir de biz bakalım mı o pencereden yaşamımızdaki kişilere ve olaylara saf ve bugünün farklılığıyla?

Tanımlarımızı önyargılarımızı alalım önümüze değerlendirelim… Olayları kişileri değiştiremiyorsak, onlara verdiğimiz tanımları değiştirelim.

Günün sonunda bu yolculukta bana eşlik ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum…

Gülümseyerek yeni başlangıçlara kendi penceremizden bakmak dileğiyle, sevgiyle kalın…