Hatalarımız ve Kendimizle Barışalım

Başarılı hedef odaklı kuruluşların çoğunda daima başarılı ve yararlı insan ilişkileri vardır. Yönetimde başarılı olmak için her şeyden önce yönetimin temel unsuru olan İNSANA İLGİ ve saygı göstermek; insana önce İNSAN olduğu için önem ve değer vermek gereklidir. Bu da hiç kuşkusuz, başarılı ve saygılı insan ilişkileriyle mümkün olabilir.

İnsan yönetiminde ve insan ilişkilerinde başarılı olabilmek için; insanlarla olumlu diyolog kurabilmek, insanlarla anlaşmasını ve uzlaşmasını bilmek ve en önemlisi, insanlar üzerinde etkili olabilmek için, öncelikle insanların doğal yapısındaki genel çelişkileri ve özellikleri iyi bilmek gerekmektedir Öncelikle kendimizi tanıyarak başlayalım işe; kendimizle ve hatalarımızla barışalım…

“Bilge’ye Başarısının sırrını sormuşlar;

Doğru kararlar, demiş…

Herkesten farklı olarak sürekli nasıl doğru kararlar verdiğini sormuşlar;

Deneyim, demiş…

Bu tecrübe denen şeyin sırrı ne? diye sordukların da;

Bilge derin bir iç geçirerek;

Yanlış kararlar demiş…

Yaşamda, herkesin kendisine özgü bir kişiliği, farklı duygusu, amacı, çıkarı, tavrı ve tarzı vardır. Sihirli kural kişileri olduğu gibi kabul etmektir. Kabul her iki tarafa da daha huzurlu ve konforlu bir ortam sağlar.

Spinoza bundan 350 yıl önce “insan için en önemli şey, gene insandır” demiştir.

Sevmek sevilmek takdir edilmek ortak ihtiyacımızdır. Herkes kendisinin önemli ve değerli olduğuna inanır; Bu doğal bir duygudur. Bununla beraber yaşamımızdaki insanlara da önemli oldukları hissini verirsek, saygı görmek, kendiliğinden oluşur.

Yaşama umutla sevgiyle ve kabulle başladığımızda İnsanlara dostça yaklaşırız; samimiyetle kendimizi doğru ifade ettiğimiz de tüm kapılar bize açılır.

Hayattaki en büyük zenginliğimiz dostça yapılan sohbetler, içilen kahveler, anlaşılmak ve kendini anlatabilmek ise; önyargısızca kesintisiz dinleyelim, anlayalım birbirimizi; Gülümsememizi ekleyip, tadını çıkartalım her anın.

İnsanların ortak dili gülümsemedir. Gülümseme insanların gönlüne girmenin ve insanı fethetmenin en güzel yoludur. Çinlilerin güzel bir atasözü vardır; “Gülümsemesini bilmeyen dükkan açmasın” derler.

Gülümseme, “Seni anlıyorum, seni takdir ediyorum ve hatta seni seviyorum” demektir. Gülümseme, tek kelimeyle “sevgi”dir ve “ben seninleyim” demektir. Gülümseme ücretsiz, emeksiz hem kendimizin hem çevremizin beslendiği bir kaynaktır.

Sizleri bol kahkahalarım ve gülümsememle selamlıyorum, hepiniz benim için çok değerlisiniz, önemlisiniz ve sizi çok SEVİYORUM.

 

ŞENGÜL DEMİR
Profesyonel Koç – Aile Danışmanı – Eğitim Uzmanı