Kırmızı Işık

Yaşam dediğimiz sorguladığımız ya da sorgulayamadığımız her şey bizde, bende başlıyor diyerek açtım tüm kapılarımı kendime… Her yolun sonunda aynı yere geldiğimi gördüm. Zaman zaman bu yol bir labirentti bazen de uçsuz bucaksız bir deniz. Dalgaları seyretmek, denizin kokusunu içime çekmek yerine dalgaların tersine yüzerek, labirentlerimde başka kişilerin çıkış yollarını arayarak geçirmişim yıllarımı!

Çocukluğumuzda okulda ilk öğrendiğimiz trafik ışıklarıdır. Kırmızı ışıkta durmamız, sarı ışıkta hazırlanmamız ve yaşasın yeşil ışıkta da geçmemiz öğretildi bizlere. Bu öğretiden sonra hep yeşil ışığı bekledik ama beklerken, durup hazırlanırken yeşil ışığın yanacağından emin bekledik. İşte benim yaşamımda da kırmızı ışık ben nerdeyim ve nerde olmak istiyorum mesajı verdi… Sarı ışık hedeflerim oldu. Yeşil ışık ister yansın ister yanmasın çünkü tercihlerim, neyle mutlu olduğum bana aitti. Nerde olduğumu ve hedeflerimi bildiğim için yeşil ışığın yanması muhtemeldi.

Davranışlarım değiştikçe hayat akışım da değişmeye başladı. Olaylar karşısında düşünüp değerlendirip, hatta her konunun ardından bir gün geçirerek değerlendirmeye başladım. Eskiden denizin dalgalarıyla boğuşurken başkalarının beni hayatta görmek istedikleri Şengül gibi yaşardım. Çevremdekilerin beni soktukları kalıplara sığmazdım, aslında koyulan engellerle küçücük kaldığımı gördüğümde, artık yeşil ışığın yanıp yola çıkma zamanının geldiğini fark etmiştim.

Fark etmek en iyi başlangıçtır. Ne kadar seversek kendimizi, o kadar nefes alır ve veririz yaşamımız da… Kişilere, olaylara karşı tanımlarımız değiştikçe bizler de değişime hazır hale geliriz.

Küçük dediğimiz, bizi mutlu eden her şey bize biraz daha umut verir ve yaşama daha sıkı sarılmamızı sağlar.. Her uyandığımızda yeniden bir doğuş yaşarız, o yüzden yeniden doğuş için yatmadan önce yeni güne güzel dileklerle hazırlanmalıyız. Yeni güne ve yeni başlangıçlara…

Kırmızı ışık zamanınız geldi mi hayata dair? Sarı ve yeşil ışıkların her zaman yeri var. Hedefler, başarılar, isteklerimiz mi anlamlı olan, “ben” dediğimiz kendimiz mi? Yaşamınızdaki her şeyi istediğinizde almak üzere raflara dizin ve bugün kendiniz ama sadece kendiniz için bir şey yapın ve gece yatarken de bundan dolayı kendinizle gurur duyun… Ve gülümsemeyi unutmayın 🙂 Hayalleriniz ve umutlarınız hep yanınızda olsun, sevgiyle kalın.

ŞENGÜL DEMİR
Profesyonel Koç – Aile Danışmanı – Eğitim Uzmanı