Varoluşsal Boşluk Duygusu

Koçluk çalışmalarımda en çok çalıştığımız duygu, boşluk duygusu… Seans sırasında hissettiğiniz duygu nedir? diye sorduğumda büyük bir boşluk duygusu içindeyim şeklinde cevaplar alıyorum..

Nedir bu boşluk zaman zaman tanımlayamadığımız?

Yaşamında anlamlı bulduğu birtakım uğraşları olmayan, bunun sonucunda da genel bir ifadeyle varoluşunu yaşamayan insanların boşluk duygusunu yaşadığını gördüm. Varoluşsal boşluk “kendini can sıkıntısı, mutsuzluk, değersizlik” olarak dışa vuruyor. Burada söz konusu olan can sıkıntısı, tatsız yaşantılar karşısında canımızın sıkılması değil, ne yapmak istediğimizi bilmediğimizde, hedeflerimiz için ihtiyacımızın envanteri için adım atamadığımızda duyduğumuz can sıkıntısıdır.

Hayatımızı anlamlı bulmak yerine, yaşamdan soyutlanmış tek bir şeyi anlamlı bularak tek bir amaç edindiğimizde, bu amaca ulaşınca boşluk duygusuna kapılabiliriz. Örneğin tek amaçları üniversitede belirli bir bölüme girmek olan bu süreçte de sadece ders çalışmaya odaklanan gençler “peki şimdi ne olacak?” şeklinde dile getirdikleri bir boşluk içine düşebilmektedirler. Bu gençlerin sorunları, yaşamı tümüyle kucaklamak yerine, bir tek şeyi kucaklamaktır.

Yaşımız ne olursa olsun, yaşamdaki yalnızca bir şeyi, özellikle yaşamın tümünden soyutlanarak sadece onu anlamlı kıldığımız da elde ettiğimiz de kendimizi amaçsız ve boşluk içinde hissedebiliriz.

Zaman içerisinde hemen her insan varoluşsal boşluk içine düşebilir. Kendilerini yalnızca işini yapmaya adamış emekli olan ve artık dinlenme vakti diyen kişiler… Bir süre sonra dinlenmenin aslında bir üretimden sonra gerçekleşebileceğini düşünerek, kendilerini değersiz ve mutsuz hissedebiliyorlar. Bu kapsamda beklenti ve isteklerimizi kendimizi tanıyarak yenilikler ekleyerek devam ettiğimiz de boşluklar dolarak devam ediyor…

Duygularımızı tanımlama becerisini öğrenip ne hissettiğimizi keşfettiğimiz de bu duygularla baş edebilme becerilerini de geliştirmeye başlıyoruz, mental olarak düşünülen çağımızda düşünce ve amaçlardan bahsedilir, duygular göz ardı edilir, Duygu ve düşünce birbiriyle bağlantılıdır ve uyum içinde olması gerekmektedir.

Gün içerisinde duygularımızı isteklerimizi gözden geçirmek için zaman ayıralım, sarılalım kendimize hedeflerimize amaçlarımıza, koskocaman bir bağ kuralım varoluşumuza ve yaşamımıza hedeflerimize, yapmamız gereken adım atarak doğru ve istekle yürümektir. Bu yürüyüş yarına ulaşma yürüyüşüdür.

“Bütün iyi kitapların sonunda
bütün gündüzlerin,
bütün gecelerin sonunda
meltemi senden esen
soluğu sende olan,
yeni bir başlangıç vardır…”
Edip Cansever

Yeni başlangıçlarla ve umut dolu günler sevgili dostlar…

 

ŞENGÜL DEMİR
Profesyonel Koç – Aile Danışmanı – Eğitim Uzmanı